busy-wroclaw.eu - dolnośląski rozkład jazdy

Dworzec autobusowy PKS we Wrocławiu

piątek 23 lipca, 17:04

W kwietniu 2015 roku ruszyła przebudowa dworca autobusowego we Wrocławiu. Chociaż słowo „przebudowa” nie oddaje pełni tego, co się obecnie dzieje w centrum Wrocławia. Dawny budynek dworca został całkowicie zrównany z ziemią. Na szczęście inwestor zadbał o pasażerów PKS i udostępnił im dworzec tymczasowy. Oto garść informacji dla osób, które podróżują do Wrocławia autokarami, bądź wybierają się z tego miasta do innych zakątków Polski i Europy.

Skąd teraz odjeżdżają autobusy?

Spółka Wood zajmująca się budową nowego dworca zapewniła pasażerom dworzec tymczasowy, który powstał na placu pomiędzy ulicami Suchą, Joanitów i Dyrekcyjną. Został on zbudowany na czas prac nad nowym obiektem. Teren dworca znajduje się za budynkami dworca PKP, dość blisko starego obiektu PKS. Aby dostać się na jego teren, można przejść przez dworzec PKP, bądź skorzystać z głównego wejścia od strony ulicy Suchej. Lokalizacja obiektu w centrum Wrocławia pozwala pasażerom dojechać na miejsce liniami autobusowymi i tramwajowymi komunikacji miejskiej. Dworzec tymczasowy posiada 14 stanowisk dla ponad 60 przewoźników realizujących kursy lokalne, krajowe i międzynarodowe. Na dworcu znajduje się również hala, w której są dwie kasy biletowe, mała poczekalnia i punkt informacyjny. Spółka Wood stworzyła możliwie najlepsze warunki, by zrekompensować pasażerom niedogodności, z którymi będą się zmagać przez niemal trzy lata.

Lokalizacja tymczasowego dworca PKS we Wrocławiu

Zmiany w rozkładzie jazdy

Ze względu na zmniejszoną ilość stanowisk odjazdu, konieczna była modyfikacja rozkładu jazdy. Większość przewoźników odjeżdża z tych samych stanowisk, z których ruszały na starym dworcu. Zmianie uległy miejsca odjazdu Polskiego Busa oraz przewozów międzynarodowych. Na naszej stronie można znaleźć duża ilość połączeń wykonywanych z tymczasowego dworca. Informacje możemy również uzyskać 24h na dobę pod numerem telefonu: 703 400 444.

Ile potrwają utrudnienia?

Budowa rozpoczęła się w marcu 2015 roku, a zakończenie przewidywane jest na przełom 2017 i 2018 roku. Prace potrwają długo, ale inwestycja jest naprawdę ogromna.

Jak będzie wyglądał nowy dworzec?

Nowy dworzec autobusowy we Wrocławiu będzie perłą nowoczesnej architektury. W Internecie można znaleźć wizualizacje powstającego obiektu, które zapierają dech w piersiach. Budynek dworca PKS będzie połączony z ogromną galerią handlową „Wroclaviana”. Jest to ukłon w kierunku turystów przybywających do Wrocławia autokarami. Obecnie komunikacja PKS znacznie przewyższa popularnością PKP, dlatego warto stworzyć zaplecze dla turystów, którzy oczekują na przyjazd. Perony autobusowe nowego dworca będą skonstruowane w nowoczesny sposób i będą znajdować się w podziemiu galerii. Ułatwi to znacznie komunikację i włączanie się do ruchu miejskiego. Sama bryła dworca PKS i galerii handlowej stanowi przykład innowacyjności architektonicznej i sztuki nowoczesnej w ogóle. Wydaje się, że wrocławianie będą zachwyceni efektami tej kosztownej, ale jakże zjawiskowej inwestycji.